CERTYFIKAT KOMPETENCJI ZAWODOWYCH PRZEWOŹNIKÓW
TRANSPORTU DROGOWEGO RZECZY I OSÓB
Dla kogo przeznaczony jest kurs.
Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźników transportu drogowego rzeczy i osób jest dokumentem potwierdzającym posiadanie przez przedsiębiorcę kwalifikacji niezbędnych do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.
Celem szkolenia jest:
1. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu lądowym
2. Przedstawienie wybranych zagadnień dotyczących warunków wykonywania transportu drogowego w celu uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźnika,
3. Nauczenie uczestników rozwiązywania zadań praktycznych problemowych, których zagadnienia, pytania, są podobne do tych z którymi się spotkają podczas państwowego egzaminu
4. Przygotowanie do egzaminu,
Program szkolenia:
Uzależniony jest od potrzeb słuchacza.
Jakie zagadnienia musi opanować przystępujący do egzaminu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba przystępująca do egzaminu powinna wykazać się wiedzą z niżej wyszczególnionych grup tematycznych, a w szczególności:
1. Prawo cywilne,
2. Prawo handlowe,
3. Prawo socjalne,
4. Prawo podatkowe,
5. Działalność gospodarcza i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa,
6. Dostęp do rynku,
7. Normy techniczne i techniczne aspekty działalności,
8. Bezpieczeństwo drogowe,
Kto i na jakiej podstawie wydaje certyfikat kompetencji zawodowych przewoźników transportu drogowego rzeczy i osób.
Certyfikaty wydaje w Polsce Instytut Transportu Samochodowego na podstawie pozytywnie zdanego egzaminu pisemnego( bardzo trudnego) składającego się z dwóch części pisemnych:
· TEST wielokrotnego wyboru
· ZADANIE PROBLEMOWE składającego się z 4-ch zagadnień –pytań
Test pisemny składa sie z 64 pytań wielokrotnego wyboru z czterema mo9liwymi odpowiedziami obejmujących w każdym module po 8 losowo wybranych pytan – w zakresie transportu drogowego osób lub rzeczy;
Zadanie egzaminacyjne składa sie z dwóch przykładów praktycznych do rozwiązania obejmujących w każdym z przykładów po dwa pytania.
Jeden z przykładów zawsze dotyczy znajomości zagadnień dotyczących czasu pracy kierowców.
Egzamin, w zależności od zakresu i rodzaju certyfikatu kompetencji zawodowych,
składa sie z:
1) 64 pytań testowych wielokrotnego wyboru z czterema możliwymi odpowiedziami + 1 zadania egzaminacyjnego właściwego dla transportu drogowego osób - na certyfikat kompetencji zawodowych w zakresie drogowego transportu osób;
2) 64 pytan testowych wielokrotnego wyboru z czterema możliwymi odpowiedziami + 1 zadania egzaminacyjnego właściwego dla transportu drogowego rzeczy - na certyfikat kompetencji zawodowych w zakresie drogowego transportu rzeczy.
Komisja egzaminacyjna ocenia egzamin przyznając za odpowiedzi punkty według następujących kryteriów:
1) Test pisemny:
a) udzielenie pełnej odpowiedzi na pytanie - 1 punkt,
b) udzielenie nieprawidłowej, niepełnej lub brak odpowiedzi - 0 punktów.
Maksymalna liczba możliwych do uzyskania punktów wynosi 64.
2) Zadanie egzaminacyjne (za każdą udzielona odpowiedz można uzyskać od 0÷4 punktów):
a) odpowiedź bardzo dobra - 4 punkty,
b) odpowiedź dobra - 3 punkty,
c) odpowiedź dostateczna - 2 punkty,
d) odpowiedź niepełna - 1 punkt,
e) odpowiedź nieprawidłowa lub brak odpowiedzi - 0 punktów.
Każda ocena ma swoja wagę równą 4. Maksymalna liczba możliwych do uzyskania punktów wynosi 64 (4 pytania x 4 ocena x 4 waga = 64).
2. Warunkiem zaliczenia testu pisemnego oraz zadania egzaminacyjnego jest uzyskanie, co najmniej 50% możliwych do otrzymania punktów z każdej części.
Na egzamin zgodnie z rozporządzeniem 1071/2009 czyli po 04.12.2011 mamy łącznie cztery godziny , czyli po dwie godziny na każdą z części.
Nowe warunki wykonywania zawodu przewoźnika.
Rozporządzenie 1071/2009 wymaga po 4 grudnia 2011r. od tych, którzy chcą podjąć i wykonywać zawód przewoźnika drogowego spełnienia następujących warunków:
• posiadania odpowiednich kompetencji zawodowych,
• dobrej reputacji,
• odpowiedniej zdolności finansowej,
• oraz rzeczywistej i stałej siedziby.
Oprócz warunków określonych w rozporządzeniu będą obowiązywały dodatkowo wymagania zapisane w ustawie o transporcie drogowym. Są to wymagania dotyczące m.in. posiadania prawa jazdy odpowiedniej kategorii, czy minimalnego wieku do wykonywania zawodu przewoźnika.
Zakres zagadnień objętych egzaminem na certyfikat kompetencji zawodowych jest ujęty w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia
10 stycznia 2012 r. w sprawie uzyskiwania certyfikatów kompetencji zawodowych w transporcie drogowym zakres zagadnień objętych egzaminem określa część I załącznika do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1071/2009.
Uwaga:
W przypadku wystąpienia w trakcie trwania kursu (szkolenia) jakichkolwiek wątpliwości, pytań dotyczących zagadnień podejmowanych w trakcie zająć istnieje możliwość merytorycznych konsultacji z naszymi wykładowcami, instruktorami w siedzibie naszej placówki kształcenia zawodowego po wcześniejszym osobistym lub telefonicznym ustaleniu ich terminu.
Szkolenie prowadzone jest w rozkładzie godz. zegarowych (60 min.)
Przewiduje się 15 min. przerwę na każdą godzinę zajęć.
W trakcie zajęć teoretycznych trwających dłużej niż 6 godz. Zegarowych zaplanowana jest jedna przerwa 45 min. (tzw. obiadowa)
|