Jesteśmy zwolennikami ekologii
Sprawdź sam
czytając nasze artykuły

Elektrownie wiatrowe - gdzie montować

Już od dłuższego czasu mamy możliwość korzystania z rozwiązań, które oferują wykorzystanie naturalnych źródeł energii. Szereg korzyści, które ze sobą niosą sprawiają, że stają się obiektem zainteresowania nie tylko prywatnych osób. Coraz częściej dokonuje się swoistych inwestycji, których celem jest montaż dużych i wydajnych turbin wiatrowych. Coraz częściej tam gdzie pojawia się pojedyncza turbina wkrótce pojawia się kolejna gdyż okazuje się to bardzo opłacalne. Należy tylko pamiętać, że montaż każdej elektrowni wiatrowej wiąże się z kilkoma warunkami. Na część z nich mamy wpływ na inne z kolei nie.

Moc, która jest wytwarzana przez elektrownię wiatrową zależy między innymi od czynników takich jak:

- położenie geograficzne,

- ukształtowania terenu,

- wysokości masztu,

- pory dnia,

- pory roku.

Uwzględniono tu głównie czynniki naturalne ponieważ w większości sytuacji, parametry techniczne można dobrać do potrzeb konkretnego klienta oraz sytuacji. W przypadku położenia geograficznego to można powiedzieć, że większość naszego kraju kwalifikuje się naprawdę dobrze do montażu elektrowni wiatrowych. Wyjątek stanowią zasadniczo tereny południowo zachodnie. Z kolei te położone bliżej północy, szczególnie w pobliżu wybrzeża mają jeszcze bardziej korzystne warunki niż te w centralnej lokalizacji kraju. Zasadniczo przyjmuje się ilość dni wietrznych w naszym kraju na ponad 250. Jest to z pewnością dobra informacja dla większości osób zainteresowanych tego typu rozwiązaniami.

W zakresie ukształtowania terenu chodzi o pojawiające się w pobliżu przeszkody, które mogą ograniczać siłę wiatru, bądź też wprowadzać niekorzystne zawirowania, które również osłabiają wiatr. Przyjmuje się założenie, że powinien on być w miarę stabilny pod względem swojej siły, porywy wiatru nie zawsze wpływają na wydajność, której się spodziewamy. Warto zawsze pamiętać, że wysokość masztu jest również istotnym elementem. Bardzo często wraz ze wzrostem wysokości masztu obserwuje się wzrost wydajności elektrowni. Niekiedy oznacza to nawet wzrost o około 30%. Dlatego też największe elektrownie mają wysokość około 160m.

Pora dnia oraz roku to ostatnie czynniki, które wpływają na wydajność takiej elektrowni. W zależności od nich można się spodziewać różnej wydajności. To samo dotyczy nie tylko pory roku ale i poszczególnej pory dnia. Bardzo często można to doskonale zaobserwować słuchając bądź oglądając lokalną prognozę pogody lub też wykonując lokalne badania z zakresu pogody.